Sistemi i aplikacionit ka rënë edhe në pikën kufitare të Kapshticës nga pala greke. Për këtë arsye, shtetasit e huaj që duan të kalojnë pikën kufitare të Kapshticës për të hyrë në palën shqiptare duhet të plotësojnë një formular për të shpjeguar hollësisht itinerarin dhe arsyen e fortë që kanë për të kaluar kufirin.

Burime konfirmojnë se është e ndaluar hyrja e turistëve.

Edhe kufiri i Kakavijës ka të njëjtin problem dhe që prej mesnatës, asnjë shtetas me rezidencë në Greqi nuk është lejuar të kalojë. Për mbylljen e kufirit, justifikimi i vetëm që ka dhënë pala greke është se nuk ka qenë aktiv PLF i aplikacionit që duhet të bëjnë të gjithë shtetasit në kohë pándemie.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*