Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, duke reaguar pas raportit të Komisionit Evropian për integrimin, shkruan në “Twitter” se procesi i pranimit në Bashkimin Evropian dhe reformat, që kërkohen, do ta bëjnë Shqipërinë një vend shumë të fortë.

Kryediplomatja amerikane thekson se SHBA shpreson që Bashkimi Evropian të thotë “Po” për Shqipërinë.

“Procesi i pranimit në BE – dhe reformat që kërkon – do ta bëjnë Shqipërinë më të fortë. Shpresojmë që BE të thotë PO për Shqipërinë” shkruan Yuri Kim.

Kim ka shpërndarë edhe një postim të Oliver Varhelyi, ku shkruan se Komisioni Evropian i qëndron rekomandimeve për të hapur negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe se shpreson që vendimi pozitiv të merret javët e ardhshme.

Ambassador Yuri Kim

@USAmbAlbania

The EU accession process – & the reforms it requires – will make stronger. We hope the EU says YES to Albania https://twitter.com/olivervarhelyi/status/1234456299271860224 

Oliver Varhelyi

@OliverVarhelyi

The @EU_Commission stands firmly by its recommendations to open accession negotiations with Albania & North Macedonia and I hope that the Member States will take a positive decision in the coming weeks. More details here: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_20_347 

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*