Shefja e Epidemiologjisë në ISHP, Eugena Tomini foli për gjendjen e pacíentëve të shtruar dhe të intubuar nga korònavirusi në spítalin Inèktiv duke thënë se janë rèndë. Tomini theksoi se transmetimi dhe agrèsiviteti i vírusit është i lartë, ndonëse jemi në sezon veror.

“Gjendja e të shtruarve është e rèndë, ata që janë në intubim janë të gjithë në gjendje të rèndë. E theksoj që transmetimi është në të njëjtat nivele. Agresívitieti është më i madh. Vírusi i përshtatet ambientit, gjen terren për tu fuqizuar. Sa më shumë persona të jenë të ínfektuar në një ambient të caktuar aq më e lartë është virulenca”, tha Eugena Tomini në emisionin “Real Story”.

Aktualisht në spítalin infèktiv po trajtohen 79 pacientë, 7 prej tyre janë në terapi íntensive, ndërsa 3 janë të intubuar. Kujtojmë se ditën e djeshme, u raportua se 3 pacíentë ndërruan jetë, mes tyre dhe një 44 vjeçare nga qyteti i Durrësit, ndërsa janë shënuar 69 raste të reja me Còvid në të gjithë vendin.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*