Ish ndihmësi i Nënë Terezës në Kalkuta, Mark Bloomfield është vrarë nga një sulm në qendër të qytetit Swansea të Britanisë së Madhe. 54-vjeçari vdiq në spital pasi u gjet i plagosur në rrugë.

“Mark Bloomfield ndërtoi një trashëgimi që do të vazhdojë të jetojë në jetën e panumërt që hasi. Si ndihmës i veçantë i Nënë Terezës në Kalkutë, ai ishte një kontribues thelbësor për misionin e saj dhe për ata që kujdesej”– u shprehën fillimisht familjarët e tij përmes një deklarate.

“Në Indi, ai organizoi kampe të lira kirurgjikale të kataraktit dhe themeloi shkolla që i jepnin mundësi të rralla edukimit për vajzat. Në Afrikë, ai ndihmoi në ruajtjen e kafshëve të egra duke futur avionë ultradritë,  për të luftuar sulmet e luftëtarëve”-vijuan më tej ata, duke shtuar se Bloomfield do të vazhdojë të ketë ndikim në jetën e të tjerëve si një donator organesh.

Një 61-vjeçar, 21-vjeçar dhe një grua 50 vjeçe janë vendosur në pranga në lidhje me sulmin në Swansea. Ndërkohë, policia po vijon hetimet për vdekjen e Mark Bloomfield.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*