Policia franceze ka goditur një grup të strukturuar kriminal të drejtuar nga Shqiptarë dhe të shtrirë në Francë dhe Poloni në 17 Qershor . Operacioni antidrogë erdhi si pasojë e traskriptimit të aplikacionit telefonik ” enkro ” . Në pranga u vunë dy shtetas polakë , ndërsa dy shqiptarë dhe tre belgë u shpallën në kërkim nën akuzën e trafikut të drogës . Polakët u arrestuan në kushtet e flagrancës. Kamionisti një polak me inicialet P.P. u ndalua teksa drejtonte një kamion me destinacion Anglinë në të cilin gjatë kontrollit të imtësishëm u gjëtën një sasi e konsiderueshme kokaine , me vlerë dhjetra milion euro në tregun europian . Po ashtu, giatë aksionit bliz në Poloni u sekuestrua një shumë e konsideruëehme parash. Po ashtu gjatë aksionit bliz në Poloni u sekuëstrua një shumë e konsiderueshme parash e përfituar në rrugë kriminale. Autoritet Franceze zbuluan se grupi drejtohej nga shtatas Shqiptarë. Sakaq, dyshohet se në rrjet janë përfshirë mbi 12 persona të tjerë të kombësive të ndryshme . Ky është aksioni i dytë i këtyre niveleve në europë ku trafiku dyshohet se drejtohet nga shqiptarë , Ndërsa vendi po konsiderohet si ” Meksika e re” sa i përket drejtimit të trafikut në rang europe .

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*