Një person ka grabitur një kamion të postës dhe ka gjuajtur mbi njerëz në qytetet e Odessas dhe Midlandit.

Numri i të vdekurve nga sulmi me armë në një qytet të Teksasit po rritet pasi që një person është ka gjuajtur me armë në persona të pafajshëm.

Ndër të vrarët ka edhe të mitur, ndërsa shoferi që po ngiste kamionin e postës është vrarë gjatë grabitjes.

Deri tani është konfirmuar se janë shtatë persona të vdekur. Tre persona të autoriteteve policore janë plagosur në konfrontim me gjuajtësin.

Sulmuesi është vrarë nga policia. Ai është një i bardhë rreth të 30-tave. Në videon e mëposhtme janë pamjet e konfrontimit të tij me policinë.

Ngjarja e të së Shtunës filloi rreth orës 3.15 pas dite në CST pasi oficerët e Departamentit të Sigurisë Publike në Teksas u përpoqën të ndalojnë një aggressor.

Shoferi, i cili ishte i vetëm në një kamionçinë ngjyrë ari, ngadalësoi por nuk ndaloi, dhe gjuajti me pushkë në dritaren e pasme të kamionit, duke goditur një nga dy oficerët.

Ai  u largua drejt perëndimit në mes të shtetit, dhe duke qëlluar në një civil në lindje Loop 338 dhe I-20. I dyshuari vazhdoi me një goditje qitjeje në Qytetin e Odessa dhe vodhi një kamion transportues me postë.

Videoja e dëshmitarëve tregon që policia po përballet me të dyshuarin dhe po angazhohet në një shkëmbim zjarri.

Policia fillimisht njoftoi se mund të ketë më shumë se një revole, por në zyrtar tha se autoritetet tani besojnë se ishte vetëm një.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*