Futbollisti Emiliano Sala dhe piloti i avionit Divid Ibbotson ishin helmuar para se aeroplani i tyre të rrëzohej. Byroja e Hetimit të Aksidenteve Ajrore tha se Sala dhe Ibbotson ishin ekspozuar ndaj niveleve të larta të monoksidit të karbonit.

Nga hetimet ka rezultuar se kabina e avionit charter ishte mbushur me gaz vdekjeprurës. Në trupin e futbollistit 28-vjeçar u gjetën nivele të larta të monoksidit të karbonit.

Avokati i familjes Sala thotë se të afërmit dhe publiku duhet të dinë se si monoksidi i karbonit kishte hyrë në kabinën e avionit.

“Familja beson se është i nevojshëm një ekzaminim teknik i detajuar i aeroplanit”, shtoi avokati.

Avioni me të cilin udhëtonin futbollisti Sala dhe piloti Ibbotson u rrëzua në det në kanalin e La Manshit më 21 Janar. Trupi i pilotit nuk është gjetur ende sot e kësaj dite.

Kurse trupi i futbollistit Sala u gjet në fund të detit brenda mbetjeve të avionit disa javë pas kërkimeve intensive.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*