Kulturë

“Ali Pashë Tepelena u tradhtua nga njeriu më i afërt i tij”, zbulohet çfarë shkruante gazeta franceze më 1822

“Ali Pashë Tepelena u tradhtua nga njeriu më i afërt i tij”, zbulohet çfarë shkruante gazeta franceze më 1822

  “Le Moniteur Universel” ka botuar, të hënën e 25 marsit 1822, në ballinë, një[Read More…]

Kaloi pesë muaj në Burgun 313, “Zogu i Tiranës” tani në arrest shtëpie. Fotot e para të tij

Kaloi pesë muaj në Burgun 313, “Zogu i Tiranës” tani në arrest shtëpie. Fotot e para të tij

Hermes Nikaj, i njohur në botën e televizionit si Zogu i Tiranës, është liruar këtë[Read More…]

Kur Byroja Politike alarmohej për Teatrin/ Raporti: Dokumentet kanë të meta të rëndësishme. Ja çfarë ndodh me regjisorët e aktorët si, Mani, Frashëri, Luca, Mima, Pitarka etj

Kur Byroja Politike alarmohej për Teatrin/ Raporti: Dokumentet kanë të meta të rëndësishme. Ja çfarë ndodh me regjisorët e aktorët si, Mani, Frashëri, Luca, Mima, Pitarka etj

Publikohen disa dokumente të panjohura të nxjerrë nga fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së që[Read More…]

Nëse Ismail bej Vlora ka meritën për shpalljen e Pvarësisë, Jani Minga qëndron përkrah tij, me kontribute më shumë se 40 vjeçare në historinë e Vlorës dhe Shqipërisë!

Nëse Ismail bej Vlora ka meritën për shpalljen e Pvarësisë, Jani Minga qëndron përkrah tij, me kontribute më shumë se 40 vjeçare në historinë e Vlorës dhe Shqipërisë!

Ergys Alushi Që nga mësuesi i parë i shkollës shqipe në Vlorë, 1908, organizatori i[Read More…]

Stalini akuza Titos mbi tentativat për aneksimin e Shqipërisë.

Stalini akuza Titos mbi tentativat për aneksimin e Shqipërisë.

Zbardhen detaje sa i takon prishjes së bashkëpunimit mes Enver Hoxhës dhe Titos. Historiani amerikan[Read More…]

“Kush e vrau Mehmetin?”- Ish-shefi i Zbulimit me Jashtë kundër Nexhmije Hoxhës: Çfarë fshihet pas akuzave ndaj Shehut se ishte agjenti ‘BAB008’. Dokumenti sekret u dorëzua nga…

“Kush e vrau Mehmetin?”- Ish-shefi i Zbulimit me Jashtë kundër Nexhmije Hoxhës: Çfarë fshihet pas akuzave ndaj Shehut se ishte agjenti ‘BAB008’. Dokumenti sekret u dorëzua nga…

Perlat Çaushi, ish-drejtor i Zbulimit me Jashtë, me zyrë në Ministrinë e Jashtme, tregon të[Read More…]

Ai konsiderohet si një nga Prefektët më të sukseshëm në historinë 107 vjeçare të Prefektëve të Vlorës.

Ai konsiderohet si një nga Prefektët më të sukseshëm në historinë 107 vjeçare të Prefektëve të Vlorës.

NGA ERGYS ALUSHI   Prefekti që u plagos bashkë me ambasadorin amerikan! Ai konsiderohet si[Read More…]

Le Figaro (1916)/ Ismail Qemali, dëshmitar në dasmën e drejtorit të gazetës “L’evolution politique”

Le Figaro (1916)/ Ismail Qemali, dëshmitar në dasmën e drejtorit të gazetës “L’evolution politique”

“Le Figaro” ka botuar, të enjten e 18 majit 1916, në faqen n°3, një fakt[Read More…]

FLAMURTARI: Dy Kupa në një javë!Ndodhte 35 vite më parë.

FLAMURTARI: Dy Kupa në një javë!Ndodhte 35 vite më parë.

Nga Ergys Alushi Dy Kupa në një javë! Ndodhte 35 vite më parë. 8-12 shkurt[Read More…]

Tgcom24 për Alketa Vejsiun: Shpërthyese, sensuale dhe e talentuar, moderatorja shqiptare që magjepsi Sanremon

Tgcom24 për Alketa Vejsiun: Shpërthyese, sensuale dhe e talentuar, moderatorja shqiptare që magjepsi Sanremon

Magjepse, shpërthyese dhe me një karizëm të dukshëm Alketa Vejsiu diti në një moment të[Read More…]